Kolín, výstava Sladkosti na Kolínsku
V adventním čase, byť bez sněhu, se vydávám do Kolína. - (historická pohlednice)
Do Kolína lze třeba "za holkama", jako zdejší medvědi (Potkali se u Kolína) nebo za kulturou. - (historická pohlednice)
Skleněný negativ a fotka použitá jako reklama na Kolínskou cikorku. - Kolínská továrna na kávové náhražky byla založena v roce 1894 skupinou osmi podílníků v čele s Čeňkem Kříčkou, který je i autorem architektonického projektu továrny. V roce 1898 byla přeměněna na akciovou společnost pod názvem Kolínská továrna na kávové náhražky, kupecký podnik akciový, lidově zvaný podle produkce Cikorka.
Reklamní pohlednice. - Od počátku se zde vyráběly kávoviny Zlatá hospodyňka či Žitovka. V roce 1904 byla továrna secesně upravena podle Křičkova návrhu, v průčelním štítu doplněná reliéfem s ochrannou známkou továrny - sokola držícího balíček kolínské cikorky. Závod velmi prudce expandoval, filiálky postupně vznikaly Prostějově (1900), Lublani (1909) a Haliči (1912), po fúzi se závody Buva a Berger v roce 1912 se stal jedním z největší podniků svého druhu v Rakousko-Uhersku. V roce 1917-20 byla postavena moderní pobočka v Písku a v roce 1922 v nedaleké Přelouči.
Po požáru a následné obnově ve třicátých letech se skládal z pěti továren a pěti sušáren. Na konci druhé světové války byl poškozen nálety a následně znovu opraven. Po znárodnění spadal pod n. p. Kávoviny se sídlem v Pardubicích, v roce 1953 se stal n. p. Soja Kolín, od roku 1963 byl součástí Čokoládoven Praha. V této době byla továrna vybavena největší kapacitou na zpracování sójových bobů určených k přípravě produktů lidské výživy ve střední Evropě a tak se závod specializoval především na výrobky ze sojových bobů, nugáty, kakaa a další nečokoládové cukrovinky, slavné bylo zejména instatní kakao Granko.
Po vstupu zahraničních partnerů Nestlé a Danone do Čokoládoven došlo v 90. letech 20. století k zásadní restrukturalizaci a v jejím rámci k prodeji závodu Soja Kolín, kde výrobu přebírá společnost ALTIS Kolín. Ta své aktivity později spojila s berounskou firmou Chocoland Beri, lídrem na trhu sezónních čokoládových figurek a jediným výrobce ledové čokolády v České republice. Výroba byla koncentrována do kolínské továrny, kde mohlo dojít do rozšíření sortimentu. Na přelomu roku 2013 a 2014 dochází k fúzi obou spolupracujících společností Altis Kolín a Chocoland Beri do nové firmy pod společným názvem CHOCOLAND a.s. Ta navazuje na původní výrobní program a patří mezi přední producenty a distributory cukrovinek a potravinářských polotovarů na českém a slovenském trhu.
A ještě jedno na staré malované pohlednici. - Pohlednici jsem viděl na výstavě Umění ve službách reklamy, můžete se na ni podívat zde https://rehaak.rajce.idnes.cz/Kolin%2C_vystava_Umeni_ve_sluzbach_reklamy/
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Kolín, výstava Sladkosti na Kolínsku

Popis

Adventní výlet do kolínského muzea, 10.12.2020.

Období

Statistiky

  • 57 fotek
  • 17 se líbí

Fototechnika

Olympus XZ-10

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Kolín, výstava Sladkosti na Kolínsku
Komentáře Přidat